Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali

sabahattin ali kürk mantolu madonna

Yazar: Sabahattin Ali

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Kategori: Türkiye Roman

İlk Baskı Yılı: 1998

Sayfa Sayısı: 164

Sabahattin Ali, bu eserindeki ana fikri şu sözlerle açıklamıştır: Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

İlk basımı 1943 yılında Remzi Kitabevi tarafından yapılan "Kürk Mantolu Madonna" kitap olarak basılmadan önce, 1941 yılında “Hakikat” gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında ve 48 bölüm halinde yayımlanmıştır. 1998’ten bu yana YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından basılan kitap müthiş bir satış başarısı yakalamıştır.

"Kürk Mantolu Madonna" ilk basımından 73 yıl sonra, 2016 senesinde İngilizceye çevrilerek “Modern Klasikler” serisi adı altında “Madonna In A Fur Coat” ismiyle Penguin yayınları tarafından yayımlanmıştır. Kitabın İngilizceye çevirisini “Maureen Freely” ve “Alexander Dawe” gerçekleştirmiştir.

Sabahattin Ali "Kürk Mantolu Madonna"da bizi başkahraman Raif Efendi'yle tanıştırır. Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda...

 

Babasının isteğiyle Berlin’e giden ve oradaki bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloyla karşılaşan Raif Efendi, tabloda resmedilen kadın portresinin Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş "Madonna delle Arpie" adlı tablodaki Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini düşünür. Raif Efendi, daha sonra takıntı derecesinde hayran olduğu tablodaki yüzün sahibiyle karşılaşacaktır. 

 

Madonna ismi, Orta Çağ İtalyancasında kullanılan “ma donna” söz öbeğinden gelmektedir. “Ma donna”,  Türkçe'de “(benim) kadınım” anlamına gelir ve Hz. Meryem’in sıfatlarından biridir.

İlgili Videolar

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Vkontakte - Siyah Çember
  • LinkedIn - Siyah Çember
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle